Doğal ve Kültürü Yapılan Yaban Mersini Farkı

02 Nisan 2018 5 ile osman
Paylaşmak Güzeldir

DOĞAL VE KÜLTÜR FORMLU YABAN MERSİNİ ÖZELLİKLERİ

1-DOĞAL (YABANİ) YABAN MERSİNLERİ:

Doğal olarak Karadeniz bölgesinde  rakımı yüksek bölgelerde bulunan bölge halkı tarafından likapa olarak adlandırılan yaban mersinleridir. Kültür yaban mersinine oranla meyveleri daha küçük ve dayanıksızdır. Raf ömürleri kısa oldugundan toplanıldıgından hemen tüketilmesi gerekmekte veya reçel marmelat yapılmalıdır. Reçel, marmelat yapımında meyveler kültür yaban mersinine göre daha çok renk vermektedir. Maliyetin düşük olması ve meyvenin suyunun daha iyi renk vermesinden dolayı reçel firmaları için aranılan bir üründür. Meyveleri toplanıldıktan sonra dondurucularda dondurularak yada şoklanarak uzun süre saklanabilir. Bu şoklanmış meyveler reçel, marmelat ve meyve suyu yapımında kullanılmaktadır.

Sağlık açısından da çok değerli bir üründür. Doğal formlu yaban mersinlerinden kurutulmuş ve dondurulmuş olarak satışlarımız yıl içinde olmaktadır. Meyveleri Eylül-Ekim Aylarında olgunlaşmaktadır.

Karadeniz bölgesindeki Doğal yaban mersini türleri :vaccinium arctostaphylos , vaccinium vaccinium myrtillus

Doğal Formlu yaban mersinlerinden resimler:

2-KÜLTÜR FORMLU  YABAN MERSİNLERİ:(BLUEBERRY)

Fidanları yurt dışından ithal edilen meyveleri iri ve raf ömrü uzun olan yaban mersinidir. Taze ve şoklanmış olarak tüketilebildiği gibi reçel marmelat ve meyve suyu olarakda kullanılabilir. Üretimi bahçe tesis etmek suretiyle üretilen Vaccinium Corybosum cinsi yaban mersinleridir.

Meyveleri Haziran – Temmuz aylarında olgunlaşmakta olup daha geç olgunlaşan cinsleri bulunmaktadır.