Ekin Doğal Ürünler- Yabanmersini.org

Sitemize hoşgeldiniz.
Tarih: 03-04-2020
Saat: 00:12

Site İçi Arama

Site Haritası İletişim anasayfa

MÜŞTERİ HİZMETLERİYurtiçi kargo ile kapıda ödeme

Ekin Doğal Ürünler - Yabanmersini.org Yaban Mersini Resimleri

Ad Soyad

E-posta

Paylaşmak Güzeldir

FİDAN DİKİMİ VE YAPILMASI GEREKENLER:

>> Fidan dikiminde dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

>> Fidanların dikileceği yere nakli, dikimi ve dikim sonrasında bakımı çok önemlidir. Çıplak köklü fidanların dikim mevsimi, fidanların uykuda olduğu Kasım-Nisan ayları arasında olmalıdır.

>> Tüplü fidanlar ise yılın her günü dikilebilir. Dikim sırasında kök sisteminin bulunduğu toprak kütlesi dağıtılmadan  yumşatılarak dikilmesi ve dikim kurallarına uyulması fidanın tutması için yeterlidir.

>>  Fidan kökleri güneşe ve rüzgara karşı korunmalıdır. Fidan dikerken kökler kıvrılıp, dönmemeli, toprakta hava boşluğu kalacak biçimde sığ veya derin dikilmemelidir. Dikilecek fidanın 20 cm’ den uzun olan kökleri önceden kesilmelidir. Tüplü ve kaplı fidanlar naylon ve kaplarından mutlaka çıkarıldıktan sonra dikilmelidir. Donlu günlerde fidan dikmeyiniz. Boylu fidanların rüzgarla sallanmasını önlemek için kazıkla bağlanması uygun olur. Fidan dikiminde deneyimli bir kişiden yardım isteyiniz.

>>   Bir veya iki yaşındaki ibreli fidanlar ile bir yaşındaki çıplak köklü, yapraklı fidanların dikiminde, dikim çapası kullanılması yararlı olur. Tüplü ve kaplı fidanların dikiminde ise fidanların; kök yapısına, yaş ve boy durumuna göre açılacak uygun boyutlardaki çukurlara yerleştirilmesine, toprağın sıkıştırılmasına ve can suyu verilmesine dikkat edilir.

Fidan dikerken fidan için açılan çukura kimyasal gübre ilave etmeyiniz.

FİDAN DİKİM AŞAMALARI

Önce çapa veya bel küreği ile, dikilecek tüplü veya kaplı fidanın kök boğazı seviyesine gelecek derinlik ve genişlikte bir çukur açın. Dikim çukurunun kök çapından 50-60cm daha geniş ve derin olmasında yarar vardır. Yani dikim çukurunuzun ölçüleri 60cmX60cm genişliğinde 80cm derinliğinde olması ideal olandır. Bu işleme önem gösterilmesi gerekmektedir. Çukur açılırken üst toprak ile alt toprağı ayırınız.

Çukurun dibine 2 kürek kadar yanmış ahır gübresi ilave edip toprakla karışmasını sağlayın. Fidan tüplü/topraklı ise toprağın dağılıp parçalanmamasına dikkat edin. Kök sisteminin yırtılması sonradan kurumasına sebep olabilir.Fidanı düzgün bir biçimde çukura yerleştirin.

Toprağı yavaş yavaş çukura doldurun. Fidan aşılı ise aşı bölgesinin toprağın altında kalmamasına özen gösteriniz. Genellikle mevcut toprak seviyesinin korunması gerekir.

Son olarak fidan çukuru tamamen toprakla doldurulur. Ayak ile fidan çevresine basılarak toprağı sıkıştırın ve can suyu verin.

HAKKI ÖZ

15 Mart 2018 - 13:05:21

Bursa Yenişehir ilçesinde kendi arazim var.
1-2 dönüm ile başlamak isterim. Öncelikle maliyet ve getirisini kabaca hesaplamak istiyorum.
Bu meyveyi tanımak ve yetiştirmek için sizden destek alabilir miyim
Teşekkürler,

Cevap: 1 dekar için 250 adet fidan gereklidir. Dekard ortalama 1 ton meyve olmaktadır. Buna göre hesabınızı yapabilirsiniz. Daha fazla bilgi için 05324542084 nolu telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

T.Likos

07 Nisan 2016 - 23:30:57

dikim esnasında ,dikim çukuruna 100-150 gram Leonardit dökülmesi köklere zarar verirmi,leonardit pH (3-5),

İbrahim Özgür

17 Aralık 2015 - 00:07:44

Yaban mersin ile mersinin yabanisi (aşılı olmayanı-tabi olarak yetişeni) aynı meyve midir,aynı anlama mı gelir?
Merakımdan soruyorum.

YORUM YAP

İsim:
Email:
Site:
Yorum:
Lütfen yorumunuzu onaylayın