Yaban Mersini Bağışıklık Sistemini güçlendiriyor

24 Mayıs 2020 0 ile osman
Paylaşmak Güzeldir

Yaban mersini İngilizce adıyla blueberry inanılmaz bir şifa deposudur. Ülkemizde başta Karadeniz bölgesinde yetişmekte olan Yaban mersini yüksek antioksidan içeriği ile virüs ve bakterilere karşı vücudumuzu koruyor.

Yaban mersini, bir kişinin bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilecek antioksidan özelliklere sahip olan antosiyanin adı verilen bir flavonoid türü içerir. 2016 yılında yapılan bir çalışmada, flavonoidlerin solunum yolunun bağışıklık savunma sisteminde önemli bir rol oynadığı belirlenmiştir. Araştırmacılar, flavonoidler açısından zengin yiyecekler yiyenlerin, üst solunum yolu enfeksiyonu veya soğuk algınlığı alma olasılığının sahip olmayanlardan daha az olduğunu bulmuşlardır.
Bir başka çalışmada ise kurutulmuş yaban mersininin de flavonoidler açısından zengin olduğu gösterilmiştir.

Yaban Mersini Bağışıklık Sistemine İyi Geliyor...


Yaban mersini yani İngilizce blueberry bitkisinin iyi geldiği hastalıklar bağırsak rahatsızlıkları, ishal, şeker, ağız yaraları, hemoroit, akciğer hastalıkları olmakla beraber aynı zamanda yaşlandırmayı geciktiren ve bağışıklık sistemini güçlendiren bir meyvedir. Kendiliğinden bir besin kaynağıdır.
Hastalıklara karşı direncimizin artması, var olan rahatsızlıkların giderilmesi ve yaşlanmayı geciktirmek için her gün 10-15 adet yaban mersini tüketmek yeterlidir.

Koronovirüse karşı uzmanlar tarafından tavsiye edilen antioksidan içeriği yüksek meyveler yaban mersini, kuru erik, böğürtlen, çilek, elma ve nar bağışıklık sistemini güçlendirmek için bol bol tüketilmesi faydalıdır.

Taze yaban mersinini bazı gurme marketlerde her mevsim bulabileceğiniz gibi kurutulmuş yaban mersinini hemen hemen bütün marketlerde bulabilir, atıştırmalık ya da salatalara ekleyerek tüketebilirsiniz. Bunun haricinde, yaban mersinini kek veya kurabiye gibi tatlılara ekleyip çocukların tüketmesini sağlayabilirsiniz.


Yaban Mersini Kansere Savaş Açıyor

  • Kalp ve beyin sağlığını koruyacak faydalara sahip yaban mersini,
  • İdrar yollarını temizleyici ve kansere karşı koruyucu etki gösteriyor.
  • Renginin koyuluğuna göre içeriğinin bir o kadar zengin olduğunu anlayabileceğiniz bu ufak mavi toplar; C vitamininden zengin oluşuyla kolon, rahim ve karaciğer kanserine karşı savaşta yardımcı oluyor.Daha bir çok faydası mevcutdur , yaban mersini faydaları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Bağışıklık sistemi bağışıklık sistemini güçlendirmek için sağlıklı beslenmenin yanında aşağıdaki sayacağımız maddelere de dikkat etmek gerekir.

  • Sigara içmemek,
  • Düzenli egzersiz yapmak,
  • Sağlıklı kiloyu korumak,
  • Alkolden kaçınmak veya aşırıya kaçmamak,
  • Yeterince uyumak,
  • Stresi en aza indirmek,
  • Doğru el yıkama ve ağız hijyeni uygulama