Yaban Mersini Kurusu

Yaban Mersini Kurusu

02 Nisan 2018 15 ile osman
Paylaşmak Güzeldir

YABAN MERSİNİ KURUSU

1-KURUTULMUŞ YABAN MERSİNİ

Ürünümüz yaban mersini familyasında bulunan en yüksek antioksidan içeriğe sahip olan doğal yaban mersinlerinden hazırlandı. Ürün hijyen kurallarına uyularak doğal yöntemlerle meyvenin içeriğindeki organik maddelere zarar vermeyecek şekilde kurutuldu. Yaban mersini kurusu ürünümüzün içeriğinde ürün bozulmasını engelleyici (koruyucu) herhangi bir kimyasal madde kullanılmamıştır. Ürünümüz uzun süre muhafaza edilebilmesi için 7/1 oranında kurutulmuş olup meyve içeriğindeki nem miktarı çok azdır. Ürününün hazırlanmasında tüketicilerimizin ihtiyaçları göz önünde bulundurulmaktadır.

Yaban mersini birçok faydası bulunmakta fakat şimdiye kadar ürün verdiğimiz ve devamlı müşterilerimiz en çok aşağıdaki etkileri için ürünümüzü talep etmiştir ve halende üründen faydalanmaya devam etmektedir.

          Diyabet Hastalarında kan şekerini düşürücü (dengeleyici)

          Göz hastalıklarında görme kabiliyetini artırıcı özelliğe

          İdrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotik etkisi göstermektedir.  

Yaban mersini kurusu ürünümüzden kullanan müşterilerimizin üründen faydalanması bizleri işimize daha çok motive etmektedir. Ürünün hammaddesi ülkemizde az olması ve hazırlanmasındaki zorluklar nedeniyle maliyeti yüksektir. Ürünü uygun fiyata  sitemizden satışını yapmamızdan dolayı aktar  ve büyük süper  marketler için kar marjı düşük bir ürün olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı ülkemizde ürünle ilgili çeşitli karışıklıklar bulunmaktadır.

Yaban mersini kurusuna ülkemizdeki talep oldukça yüksek olmasını fırsat bilen bazı aktar ve büyük süper marketler bu fırsatı değerlendirmek için tüketicilerin sağlığını önemsemeyerek  yaban mersini adını uydurdukları Cranberry ( Turnayemişi) ve ülkemizde Akdeniz iklimi etkin olan bölgelerde yetişen  Mersin (Murt, Hambales) meyvesini  yanlış isimlendirmelerle yaban mersini diye tüketiciye satmaktadır.

YABAN MERSİNİ VE CRANBERRY(TURNAYEMİŞİ) FARKI

Yaban mersini ve cranberry ayrımını yapmak çok kolaydır . Cranberry kırmızı renkli ve kurutulmuş ürünleri şekerlendirilmiş Türkiye’de bir çok aktarda bu ürün bulunmaktadır. Ürün şekerlendirilmiş olduğu için sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

Cranberry yaban mersini ile aynı familyada  olmasına karşın etki olarak aynı özelliklerde değildirler.

YABAN MERSİNİ – MERSİN (MURT ,HAMBALES) FARKI

Yaban mersini ile mersin(murt) meyvesi isim ve renk olarak benzetilmektedir. Murt meyvesi ile yaban mersini en temel farkı murt meyvesinin içi açıldığında  içinde çok sayıda beyaz çekirdekleri olmasıdır.. Ayrıca murt meyveleri yaban mersini meyvesine göre daha uzun elips bir yapıya sahiptir.Yaban mersini Karadeniz Bölgesinde ,Murt(Mersin) Ege ve Akdeniz bölgesinde doğal olarak yetişmektedir.

Yukardaki şekilde görüldüğü gibi yaprak ve meyve yapılarındaki farklılık açıkca ortadadır.

Murt meyvesi içi beyaz çekirdeklidir.

Ekin Doğal Ürünler Notu: Bunların dışında  ithal edilmiş şekerlendirerek satışa sunulan kuru yaban mersinine benzer ürünlerin sağlık açısından bir faydası olmayacağını düşünmekteyiz.

Gerçek yaban mersini kurusundan aşağıdaki resimdeki gibi  kırmızı renkli çay yapabilirsiniz. Yapılan çay kırmızı  renkli ise aldığınız ürün yaban mersinidir.